Aranżacje ogrodu przed domem to duże wyzwanie, zwłaszcza dla osób niemających nic wspólnego z ogrodnictwem. Własny ogród to coś więcej niż skrzynka pelargonii na balkonie, które wystarczy regularnie podlewać, dlatego warto podejść do tematu z głową. Każdy doradca ogrodniczy zaleca, aby potencjalni ogrodnicy najpierw zapisali, czego oczekują od przyszłego ogrodu i narysowali plan. Stanowi to wytyczną, którą kieruje się ogrodnik, realizując swoją wizję.
Planowanie elementów terenu zewnętrznego
Planowanie i projektowanie ogrodów obejmuje wiele punktów. W tej fazie planowania szczególnie ważne jest, aby pomyśleć o ogrodzeniu niektórych części ogrodu. Jeśli działka budowlana znajduje się na równym terenie, planowanie jest łatwiejsze niż w przypadku nowego budynku na zboczu. Powierzchnie utwardzone, ścieżki ogrodowe i schody należy uwzględnić od samego początku planowania. Elementy wodne wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych, drewno wymaga regularnego malowania, a niedrogie rozwiązania mogą wymagać wymiany co kilka lat.
Harmonogram
Jeśli budowa domu nie została jeszcze ukończona, prawdopodobnie na budowie nadal znajduje się kilka maszyn i narzędzi. Warto zastanowić się, czy nadal mogą być przydatne. Warto zaplanować konieczne i mniej ważne etapy pracy. Czasami warto poczekać. Niektóre rośliny, a także trawniki, rosną lepiej, jeśli są sadzone w określonych porach roku. Ziemia na posesji nie powinna być zamarznięta. Młode rośliny, tj. byliny, żywopłoty i drzewa najlepiej sadzić jesienią, kwiaty wiosną.
Ochrona przed wzrokiem ciekawskich — na co należy zwrócić uwagę?
Ochrona przed wzrokiem ciekawskich jest na szczycie listy ważnych zadań w nowo wybudowanym ogrodzie. U nowych właścicieli dużą popularnością cieszy się krzewy.
Można kupić szybko rosnące krzewy, takie jak grab lub forsycja. Są znacznie tańsze niż wyrośnięte krzewy i szybko osiągają odpowiednią wysokość.
Idealne rozwiązanie na początek – połączenie ogrodu ozdobnego i warzywnego
Klasyczna forma ogrodu przydomowego to idealna okazja, aby poeksperymentować. Metodą prób i błędów można stworzyć ogród warzywny, a między grządkami warzywnymi wysiać nasiona kwiatów. To pomysłowa koncepcja ogrodu przydomowego.
Trawnik początkujących
Zasianie trawnika jest najtańszym sposobem na zazielenienie nowej nieruchomości. Niestety ta praca nie dotyczy tylko samego siewu. Jednak przy odrobinie wiedzy nawet początkujący ogrodnik może stworzyć piękny trawnik.
Alternatywnie można zdecydować się na ułożenie murawy. Jednak koszty murawy są znacznie wyższe.
Niezbędny kącik dla dzieci
Rodzinny ogród jest kompletny tylko wtedy, gdy jest kącik, w którym dzieci mogą biegać i się bawić. Punktem wyjścia jest huśtawka, domek do zabawy i piaskownica. Drabinki i inne atrakcje można dodać później, gdy pozwolą na to fundusze. Kiedy dzieci wyrosną z wieku do zabawy, piaszczystą powierzchnię można pokryć rolką darni, a domek zabaw zmienić w szopę na narzędzia.