Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne właściwe dla Ciebie?

26 sierpnia 2022 zapotrzebowanie kaloryczne

Przez wiele lat kalkulatory BMI były z powodzeniem wykorzystywane do obliczania optymalnej masy ciała i jej stosunku do wzrostu. Z czasem jednak pojawiło się zapotrzebowanie na dokładniejsze narzędzia, które pozwolą użytkownikom jeszcze lepiej oszacować dla nich zapotrzebowanie energetyczne. Jednym z nich jest kalkulator kalorii, który prezentuje wskaźnik całkowitej przemiany materii i pozwala określić liczbę kalorii, potrzebną organizmowi. Innymi słowy, pomaga on obliczyć całkowite dzienne zapotrzebowanie energetyczne każdej osoby i uzależnia je od indywidualnych cech badanego.

Co składa się na zapotrzebowanie kaloryczne?

Zanim zacznie się cokolwiek obliczać, warto dowiedzieć się, co składa się na zapotrzebowanie kaloryczne. W ciągu całego dnia organizm spala określoną ilość kalorii, którą nazywa się całkowitą przemianą materii (CPM) lub całkowitym dziennym wydatkiem energetycznym (TDEE). Jest to ilość kalorii, którą organizm potrzebuje do danego dnia do normalnego funkcjonowania, uwzględniając podstawowe wydatki energetyczne. 

Aby obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Wśród nich wymienia się między innymi:

  • podstawową przemianę materii,
  • termogenezę,
  • aktywność fizyczną.

Oszacowanie wydatków energetycznych związanych z aktywnością fizyczną jest niezbędne do obliczenia zapotrzebowania. Ze względu na liczbę składowych, które mogą wyglądać nieco inaczej każdego dnia, dla ułatwienia często uśrednia się aktywność fizyczną w skali tygodnia lub miesiąca. 

Sposobów na obliczanie zapotrzebowania kalorycznego jest wiele. Można skorzystać z dostępnych w sieci wzorów lub kalkulatora, który znajduje się na https://deepbreath.pl/. Najdokładniejsze metody są niestety zazwyczaj najbardziej skomplikowane, najdroższe i najbardziej czasochłonne. Dlatego też właśnie skorzystanie z kalkulatora jest najlepszym rozwiązaniem.

Co to jest kalkulator kalorii?

Kalkulator kalorii (z ang. Total Metabolic Rate) to kalkulator całkowitego dziennego zapotrzebowania kalorycznego człowieka, które jest niezbędne do tego, aby utrzymywać organizm w optymalnym zdrowiu. Taki kalkulator można znaleźć między innymi na https://deepbreath.pl/pl/i/Kalkulator-kalorii/14. Wartość obliczana w ten sposób jest specjalnym wskaźnikiem wykorzystywanym w dietetyce. 

Dzięki niemu możliwe jest indywidualne ustalenie zaleconej ilość kalorii w diecie. Pozwala to utrzymać aktualną wagę ciała. Z kalkulatora kalorii korzystają zazwyczaj osoby, które chciałyby utrzymać swoją masę ciała, jednak przydaje się on również osobom, które chcą nabrać masy mięśniowej lub zrzucić kilka kilogramów. Oczywiście należy pamiętać, że obliczenia kalkulatora kalorii odnoszą się jedynie do dorosłych kobiet i mężczyzn – nie powinny być one stosowane do ustalania dziennego zapotrzebowania kalorycznego dzieci, nastolatków ani kobiet w ciąży.

Objawy zużycia pompy paliwa

Redakcja jeansdom.pl

Zespół miłośników zdrowia, mody i aranżacji wnętrz. Doradzamy w kwestiach związanych z dietą i zdrowiem. Dzielimy się też poradami i nowinkami modowymi i z zakresu aranżacji wnętrz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wędzenie
zalety centralnego zasilania
Objawy zużycia pompy paliwa

Objawy zużycia pompy paliwa

17 listopada 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?