Pompa paliwa pełni w samochodzie podobną funkcję, co serce w ciele człowieka. Dzięki niej życiodajne paliwo może przedostać się ze zbiornika i przez układ paliwowy i wtryskiwacze trafić do wnętrza cylindra, wybuchnąć i wytworzyć moc potrzebną do napędzenia całej maszyny.
Objawy zużycia pompy paliwa
Objawy zużycia pompy paliwa są kluczowe do zrozumienia, aby utrzymać sprawność samochodu. Niestety pompa paliwa, podobnie jak inne mechaniczne części z czasem się zużywa i co jakiś czas trzeba ją wymieniać na nową. Czasami zdarza się, że pompa przestaje działać niemal z dnia na dzień i w takiej sytuacji jako zwykły kierowca niewiele możesz zrobić. Jednak najczęściej, zanim pompa przestanie całkowicie działać, daje pewne sygnały, że coś jest z nią nie tak i niebawem trzeba będzie ją wymienić na nową.
Jeśli uda ci się poznać te sygnały, to będziesz w stanie zareagować w porę i uniknąć sytuacji, w której twój samochód zatrzyma się na trasie lub nie uda ci się go odpalić. Do najważniejszych objawów wskazujących na to, że samochodowa pompa paliwa nie działa już prawidłowo są:
-
Nierówna praca silnika na wolnych obrotach
-
Problemy z odpalaniem, szczególnie w zimne dni
-
Gaśnięcie silnika lub jego nierówna praca po dodaniu gazu
-
Spadek mocy silnika
-
Szarpanie podczas przyśpieszania
-
Większe zużycie paliwa
-
Dziwny dźwięk z tyłu samochodu po przekręceniu kluczyka, ale przed odpaleniem silnika
-
Słaba reakcja samochodu na dodanie gazu
Wszystkie te symptomy wskazują, że pompa paliwa ma trudności z przepompowaniem odpowiedniej ilości paliwa. Może to wynikać z zanieczyszczeń, które się w niej znalazły, jakiejś usterki technicznej lub po prostu ze zużycia. Niezależnie od przyczyny, tak działającą pompę należy wymienić na nową. W przeciwnym wypadku problemy te będą się tylko pogłębiać, aż samochód zostanie całkowicie uziemiony. Wczesna reakcja na te objawy pozwoli uniknąć nagłej awarii i ułatwi wymianę pompy, zapewniając długotrwałą sprawność samochodu. Niebagatelne ignorowanie tych sygnałów może prowadzić do poważniejszych problemów, aż do całkowitej niemożności uruchomienia pojazdu.
Materiał zewnętrzny